Hayata ve Mutfağa Dair Herşey

NOHUT İLE YOĞURT MAYASI YAPIMI

Merhabalar

Öncelikle hemen belirtmek istiyorum ki bu yazımı yazalı birkaç gün oldu ama yayınlamaya cesaret edemedim. Çünkü nohut mayamın yoğurdu mayalayıp mayalamayacağına bakıp tadını sizlerle paylaşmak istiyordum.

Hatta nette bazı yorumlarda ilk mayalanan yoğurdun tadının farklı olduğunu ve pasta böreklerde kullanılabileceği yazıyordu. Lezzet konusunda bir tedirginliğim vardı. İyi yada kötü bu tadı ve kokuyu sizinle paylaşmak için bilmem gerekiyordu.

Birkaç gün buzdolabında beklettiğim ilk mayalı yoğurdumun deneme aşamasına gelmiştim. Başta kokusu miss gibi yoğurt kokuyordu. Yoğurdum 1. koku testini geçmişti. Sıra tadına gelmişti. Psikolojik olarak farklı bir lezzet ile karşılaşma korkusuyla  kaşığın ucuyla tadına baktım. Sonuç güzeldi . Ama kendimi öyle hazırlamıştım ki tadının bozuk olacağına dedim tekrar bakayım belki az olunca anlamamış olabilirim. Hatta yanımda eşim de vardı . Sonuç öyle lezzetli bir yoğurttu ki . Kaşık kaşık  yenilebilen miss gibi bir yoğurttu.

Nohut mayası ile tutan ilk yoğurt
İlk tutan yoğurdun görüntüsü

Tavsiyemdir kesinlikle kendi mayanızı kendiniz yapın Canlar 🙂

Tutmuş nohut mayası

Şimdi tarif ile ilgili bilgilere geçebilirim.

• İnternette 6 saat denmesine rağmen benim nohut mayamın olması yaklaşık 12 saati buldu. Hatta ekmek mayasına dönmesin diye 6 saatten sonra ara ara açıp baktım. İlk 7 saatin sonrasında koyu kıvamlı ayran gibiydi. Tekrar sarıp sarmalayıp bir kaç saat daha bekledim.

• Ayran görüntüsünden sonraki görüntü üzeri yoğurt gibi olmuş orta kısımda sarı-yeşil arası su görüntüsü vardı. Beklenen kıvam buydu 🙂

• Nohut ile maya yapımında fırını 100 dereceye kadar ısıtıp, kapatarak da yapılabilirmiş ama ben en eski yöntem olan sarma yöntemi ile yaptım ve ağzı kapalı cam kavanoz kullandım.

Sizlerde benim gibi yapabilirsiniz.

• Nohut mayası yaparken ne kadar etkili oldu bilmiyorum ama kavanozumu ışık geçirmeyecek şekilde sardım.

NOHUT MAYASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

• 2 su bardağı süt

• 20-25 adet nohut (1 avuç kullandım )

NOHUT MAYASI YAPIMI

• Eğer bulabilirseniz günlük işlenmemiş sütçülerin sattığı süt tercih edin.

• Aldığınız sütü güzelce kaynatın.

• Eğer dereceniz yoksa küçük serçe parmağınızın sıcaklığı hissedecek sıcaklığa kadar bekleyin.

• Bir cam kavanoza sıcağa yakın ılık sütü ( bu yaklaşık 40 derece oluyor ) kavanoza koyup yıkadığınız nohutu koyup kavanozun kapağını kapatıp güzelce sarın.

• Ilık bir ortamda öncelikle 6 saat hiç açmadan bekletin.

• 6-7 saat sonrasında ara ara açıp kontrol edin.

• Üzeri yoğurt gibi olup alt  veya orta kısımlarda sarımsı su varsa mayanız olmuş demektir.

• Üst kısmında oluşan yoğurt mayasını artık kullanabilirsiniz.

Şimdiden yapacak olanlara kolay gelsin.

 

 

 

4 Yorum

 1. ben de daha önce nohuttan yoğurt mayalamıştım. aradan aylar geçince mayayı yenilemek istedim. bu kez yoğurt kıvamına geldi nohuta eklediğim süt. Tadına baktığımda ise acı olduğunu fark ettim. Daha önceki seferde bakmadığım için bunun normal olup olmadığını bilemiyorum .Bu şekilde mayalasam yoğurt da acı olur mu acaba.

  1. Merhabalar
   Ben de geçen gün de denedim . Ama ya sütten yada nohutun cinsinden oldu bilmiyorum ama önce tutmadı biraz daha bekletince maya ya dönüştü. Maalesef kullanamadan atmak zorunda kaldım. Bence sizde kullanmayın. En azından riske atıp da sütünüzü boşa vermeyin. Çünkü süt dolapta bile kokuyu en kolay içine çekecek üründür. O acılığıda yoğurtta yansıtacaktır.

 2. Iyi günler, ben yaptım kalıp gibi tutmuş köpürmüş gibiydi ama çok ağır kokuyordu cesaret edemedim yapmaya zehirlenme felan diyerekten döktüm mayayı. Ağır mı kokuyor acaba maya?

  1. Mehtap hanım öncelikle belirtmek isterim ki ağır bir koku olmaması gerekiyor. Muhtemelen bekleme süresi fazla olmuş. Üzerindeki köpürme olması da ekmek mayasına dönüş olmasıdır.
   Yoğurt mayası resimde de gösterdiğim gibi olacak. O mayayı yoğurt mayası olarak kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir