Sütlü Tatlılar

AĞIZ BULAMA

Görünüşü normal sütten farklı olarak krema kıvamında, sarımtırak renkte, besleyici değeri yüksek olan ağız, buzalayan inekten sağılan süte denir.

Çok faydalı bir sıvı olan ağız probiyotik olarak da çok zengindir. Vücut direncini artıran, büyüme hormonlarını destekleyen, sindirim sisteminin gelişiminde çok  büyük yardımcı olan ağızı kullanmak için normal süt ile açmak gerekiyor.

Her sene bir veya iki sefer yemek nasip olan ağız bazen hazırlanmış yenilecek halde gelirken bazen de direk koyu krema kıvamlı sarımtırak saf haliyle geldiğinde süt ile pişirmem(bulamam) gerekiyor.

Ağız bulama çok kolay gibi görünse de her tarifte olduğu gibi bu tarif de dikkat ve emek istiyor. Öncelikle ağızı aldığınız kişiden mutlaka ne kadar süt eklemeniz gerektiğini sorun. Size kaç litre süt kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Velev ki ağız aldığınız kişiye sorma imkanınız olmadı o zaman, süt ekleme işlemini göz kararı yapmak zorundasınız.

Kullanacağınız ağız çok koyu, sarımtrak krema kıvamında ise 1 su bardağı ağız için 4-5 su bardağı süt kullanabilirsiniz. Daha duru bir ağız varsa kullanacağınız süt miktarını da azaltabilirsiniz.

Eğer buzalayan inekten birkaç gün sonra veya daha fazla zamanda sağılmışsa bu renk açılıp, koyu kıvamı da daha duru olabiliyor. Bu sizi yanıltmasın. Sadece ekleyeceğiniz süt miktarını biraz daha azaltacaksınız.

Ağızı buladınız ve durdukça koyulaştı. Sonrasında soğuk süt ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bu sene gelen ağız, yarı donu çözmüş halde geldi.  1 litreden biraz fazla idi.  Sarımtrak ve koyu krema kıvamında idi. Derin bir tencereye alıp ve üzerine 3 litre süt ekledim. Aslında 4 hatta 5 litre süt eklesem de olurmuş bilemedim. Koyu kıvamlı oldu. Bende tam yiyeceğimiz zaman süt ilave ederek açtım. Çok da güzel oldu.

ağız bulama

AĞIZ BULAMAK İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

Size verdiğim ölçüler değişiklik gösterebilir. Ağız aldığınız yere mutlaka ne kadar süt kullanmanız gerektiğini sorun.

•1 litre koyu krema kıvamında  ağız için

•4 -5 litre süt

** Sütü açıktan aldığım için öncesinde kaynatmıştım. Kullandığımda buzdolabından çıkartarak kullandım.

AĞIZ BULAMA TARİFİ

• Ağız ve sütü derin bir tencerede ocağa alın.

• Sürekli karıştırarak pişirin

** önemli not.. fokur fokur kaynatmadan ocaktan indirin ve sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin

• Süt ısınıp, kaynama noktasına geldiğinde ağız koyulaşıp salep ya da palize kıvamına gelecektir. Bu aşama da ocağı kapatın.

• Karıştırmaya devam edin.

• Karışımın daha çabuk soğuması için tencerenin tabanını soğuk suya oturtun. Bu ağızın daha çabuk soğumasını sağlayacaktır.

• Ilık hale geldiğinde artık sürekli değil de ara ara karıştırabilirsiniz.

• Soğuduğunda buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

• Ağız durdukça koyulaşacaktır. Bu durumda soğuk süt ekleyerek açabilirsiniz.

• Ağıza yiyeceğiniz zaman şeker, bal, pekmez ilave ederek tüketebilirsiniz.

Not :Bazı yerlerde ağızı yine sütle pişirip özellikle kestirip lor peyniri gibi yiyorlar. Bunu hiç denemediğim için size de tarif veremeyeceğim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir