Dolmabiber Kurusu
Kışlık Hazırlıklar

KURU DOLMA BİBER KURUTMA

Canlar Merhaba

Bugün ki yazımda kışlık hazırlıklar ile ilgili, ufacık bir püf noktası vermek istiyorum. Başlığı okuyup “-dolma biber kurutmanın nasıl bir püf noktası olur ki..” demeyin. Bu yöntem ile biberlerinizin arasında yapışma, yanık izi veya bozulma olmayacak, biberleriniz hiç fire vermeden mis gibi kuruyacaktır.

Resmi tıklayarak videolu tarife ulaşabilirsiniz.

Bu yöntemi kayınvalidem yaparken görmüştüm. Dolma biberlerin bir kısmını onun yaptığı gibi  çöplü olarak kuruttum. Sonraki bir zamanda tekrar dolma biber kurutmak istedim. Bir çöp, bir dolma biber sıralamak zoruma gitti ve “-Ne olacak ” deyip direk biberleri sıralayıp geçtim.”  Tabi sonu hüsran. Belki 4-5  tane dolma biber birbirine yapışıp bozulmuştu. Bu deneyim sonunda bu yazıyı ve videoyu sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Size de ilk başta bir biber, bir çöp koymak zor gelebilir. Biberlerinizin fire vermeden, yanık izi olmadan çok güzel kuruduğunu görünce bu yorgunluğunuza değecektir.

Gelelim dolma biberleri alırken nelere dikkat edilmeli?

Dolma biberleri seçerken küçük, hafif ve yumuşak olanlarını seçiyorum. Böylece bir lokmalık dolmalar oluyor.Tabi bu sizin tercihinize göre değişebilir.

Dolma biberleri de kurutmak için yazın son günlerine kalmadan , ilk gelen taze mahsul ile kurutmanızı tavsiye ederim. Böylece dolma biber tazecik olduğu için çok da çabuk kuruyup, lezzetli olacaktır.

Dolma biberleri videoda göründüğü gibi baş parmağınızla üst kısmına bastırarak, çekirdek kısmını çıkarın.

Eğer parmağınızla çekirdek çıkarmak zorunuza giderse bir bıçak da kullanabilirsiniz.

Çekirdeklerini çıkardığınız biberleri orta kalınlıkta bir ip kullanarak ipe dizin. Güneş gören bir yere asın.

Şimdiden deneyecek olanlara kolay gelsin 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir