İçecekler

VİŞNE ÖZLÜ MEYVE SUYU

Canlar Merhaba

Bugün sizlere öyle bir tarif vereceğim ki bu sıcak günlerde içinizi serinletecek en doğal içeçeklerden bir tanesi diyebilirim. Tabiki az çok tahmin edersiniz ki vişne suyu 🙂 Rengiyle kokusuyla tadıyla şahane daha ne denir bilemedim.

Vişne suyu deyince aklınıza kaynatılarak yapılan vişne suyu gelebilir ama ben size en sevdiğim olan sıkma vişne suyu tarifini vereceğim. Eğer denemediyseniz şiddetle tavsiye ederim. Sizi lezzetin, serinliğin doruklarına ulaştıracaktır.

Vişne suyunu çok tatlı sevmediğim için 1 su bardağı şeker benim için yeterli oluyor. Siz tatlı seviyorsanız şeker miktarını artırabilirsiniz.

Aynı şekilde su miktarını ayarlarken de damak tadınıza göre ayarlayın. Fakat unutmayın ki vişne suyuna ekleyeceğiniz şeker ve su, fazla olursa meyve suyunuz şerbete dönüp, gerçek tadını bozabilir.

VİŞNE ÖZLÜ MEYVE SUYU

• 2 kilo vişne

• 1 su bardağı şeker

** Eğer tatlı seviyorsanız şeker miktarını artırabilirsiniz.

• 1.5 – 2 litre su

VİŞNE ÖZLÜ MEYVE SUYU TARİFİ

• Vişneleri yıkayıp saplarından ayırın.

• Üzerine şeker ekleyip, vişneleri şekerle beraber ezin.

• Vişne suyunu bir kevgir veya süzgeçten süzün.

** Kalan vişne püresini ve çekirdeklerini tekrar bir kaba aktarıp üzerine yaklaşık 1-2 su bardağı su ekleyerek karıştırın. Böylece vişnenin tam renginin ve suyunun tam çıkmasını sağlayın. Tekrar süzün. Eğer gerekli olursa su ekleme ve süzme işlemini iki defa yapabilirsiniz. Daha fazla yapmayın çünkü vişne rengi kırmızıdan soluk renge dönüp meyve suyunun rengini bozabilir.

• Vişne suyunuz hazır fakat çok yoğun olduğu için soğuk su ve buz ilavesi ile ikram edebilir, vişne suyunun o muhteşem lezzetinin tadına bakabilirsiniz.

Şimdiden yapacak olanlara afiyet şifa olsun inşaAllah 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir