Ana Yemekler

Kuyruk Yağı

Lezzetin Sırrı Kuyruk Yağı Tarifi (videolu tarif)

Kuyruk yağı nasıl elde edilir, nerelerde kullanılır ? Videolu tarif için

Aşağıdaki resmi tıklayın.

Bilenler bilir, bilmeyenler için ufak bir sır …Kuyruk Yağını Deneyin 😉

Kuyruk Yağı

Kuyruk yağı, koyunun kuyruğundaki yağın eritilmesiyle elde edilen ve yemeklerde kullanılan bir yağ türüdür.

Kuyruk yağının faydalı mı, zararlı mı olduğu her zaman tartışma konusu olmuştur. Ama son araştırmalara göre belirli oranlarda  kuyruk yağı tüketen insanlarda ilerki yaşlarında eklem rahatsızlıklarının daha az görüldüğü belirtilmiş.

Küçükbaş hayvanlardan elde edilen kuyruk yağının, omega yağ asitleri bakımından zengin olduğu belirtiliyor. Tabi bir de, doğal olarak  meralarda yayılan koyun veya kuzunun yağları olursa omega açısından en zengin olacağı çok açıktır.

Ama unutmamak gerekir ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, kuyruk yağının da fazlası zararlı olabilir 🙂 Kollestrol değeri yüksek olduğu için kullanırken belirli oranlarda kullanmak en güzeli…

Kuyruk Yağı alacağınız zaman mutlaka güvendiğiniz bir kasaptan alın. Diyeceksiniz ki Nihal, sonuçta bildiğimiz yağ, kuyruk yağı demeyin. Kesinlikle yemeğinize katacağı lezzet çok farklı olacaktır. Bu noktada koyunun veya kuzunun yetiştirildiği mera bile çok önemlidir.

Hep bunları yaşadığım için söylüyorum ki, devamlı yemeklerimde az da olsa kuyruk yağı kullanan ben, bir seferinde farklı bir kasaptan, mecburiyetten, o an için işim görülsün diye almıştım. Öyle ağır bir kokusu vardı ki 🙁 yemeklerime lezzet değil ağırlık katıyordu..

Kuyruk Yağı nerelerde kullanılır ?

** Kuyruğu eritmeden direk küp küp doğrayıp, mangal keyfi yapacağınızda kuşbaşı etlerinizin arasına yerleştirebilir böyle pişirebilirsiniz.

** Aynı şekilde et yerine ciğer mangal yapacağınızda da kuyruk yağını, aralara yerleştirip pişirebilirsiniz.

** Köfte yapacağınız zaman kuyruk yağını, kıyma gibi çekip köftelik kıymanızın içine karıştırıp güzelce yoğurun. İster mangalda ister tavada isterseniz de fırında köftenizi kendi yağıyla pişirip kızartabilirsiniz.

** Kuyruk yağını et yemeklerinde kullanabildiğiniz gibi tavuk ve sebze yemeklerinde hatta bazı börek yapımında bile kullanabilirsiniz. Yeri geldikçe yazılarımda kuyruk yağının kullanıldığı yerleri belirteceğim.

Kuyruk Yağı Yapımı(tarifi)

Koyun Kuyruğu

** Kuyruk ne kadar temiz olup, güvenilir kasaptan da alınmış olsa, o tüycükler mutlaka gözünüze çarpacaktır. Bunun için kuyruğu ılık su dolu bir kaba koyup 5-10 dakika bekletin. İsterseniz elinizle de hafif hafif sürterek kılların, tüycüklerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

** Kuyruğu et makinesinde çekebilir, ya da elinizde minik minik doğrayabilirsiniz. Eğer elinizde doğramak istiyorsanız buzdolabında birkaç saat bekletip, donmasını sağlayın. Böylece daha rahat doğrama şansınız olacaktır.

** Doğranmış kuyruğu uygun derin bir tencereye koyun. İçine de dörde böldüğünüz küçük bir domates ilave edin. Orta hararetli ateşte ara ara karıştırarak kavurun.

** Kuyruk, kavruldukça yağ çıkmaya devam edecektir. Ara ara karıştırarak güzelce kavrulmasını ve yağın çıkmasını sağlayın. İçine koyduğumuz domates, yağın ve kıkırdağın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Kuyruk yağı pişirme

Kuyruk, direk yağa dönüştüğünde, hemen ocağın kapatın.

Kuyruk Yağı süzülür

** Bu yağı ısıya dayanıklı kevgir yardımıyla başka bir kaba süzün.

Kıkırdak dediğimiz, yağı süzünce kalan kuyruk kısmını tekrar tencereye alın. Üzerine süt ilave edin.

Kıkırdak Yapımı

** Ben 1 kilo kuyruğa 1 çay bardağı süt ilave ettim. Bir fiske tuz serptim.

** Tekrar kavurmaya devam edin. Kuyruğun yağı çıkarsa tekrar süzebilirsiniz.

** Ben kıkırdağı açık kahverengi olana kadar kavuruyorum. Tabi ki siz yeme zevkine göre kavrulmasını ayarlayın.

** Kıkırdağı da gayet lezzetlidir. Farklı lezzetleri seviyorsanız kıkırdağı da mutlaka denemelisiniz.

** Ekmeğinizin arasına koyacağınız kıkırdağı, soğan eşliğinde yemenizi tavsiye ederim.

kıkırdak

Kuyruk yağı nasıl saklanır ?

** Kuyruk yağını buzdolabında ağzı kapalı bir kapta birkaç ay muhafaza edebilirsiniz ama en güzeli buzdolabı poşetlerine az miktarlarda koyup buzlukta saklamanızdır. Böylece lazım oldukça kullanılan kuyruk yağı tazeliğini hep koruyacaktır.

Şimdiden deneyecek olanlara, afiyetler olsun. Sağlık sizinle olsun 🙂

9 Yorum

  1. Merhaba. Kuyruk yağıyla alakalı bir sorum olacaktı. Benim kayınvalidem kuyrukyağını kurutmuş oda sıcaklığında saklıyor. Ama bu bana hiç mantıklı gelmedi. Tadı da kokusu da yiti bir halde ama o bu halde çok seviyor kullanmayı.Sizce bu kuyruk yağı bozulmamış mıdır?

    1. Zehra hanım kuyruk yağını bilmiyorum ama eti kurutup serin bir yerde saklayan arkadaşlarım, tanıdıklarım var. Kuru et gibi olabilir.. Herkesin damak lezzeti de farklıdır. Mesela bana kuru et biraz ağır gelmişti ama arkadaşım özel günlerinde çok severek yiyorlardı. Belki kuyruk yağı da öyle olabilir. Onun için benim bu konuda yorum yapmam pek doğru olmayacak.
      Yine de kuyruk yağı, tarifimi tavsiye ederim. Eğer kayınvalideniz için de uygun ise bu tarifi bir deneyin ve sonucu da mutlaka benimle veya buradan paylaşın. Şimdiden çok teşekkür ederim. Sevgiyle 🙂

  2. Kuyruk yağına biraz tuz ilave ederseniz, biraz derken, bayağı biraz, dışarıda da bir yıla yakın saklanabilir. Biz küçükken annem öyle yapardı. Ama genede, 3 aydan fazla saklamamak, buzdolabını tercih etmek daha mantıklı elbette. Her durumda, buzdolabına koyarken de tuzlamak, isabetli olur sanıyorum.
    Yağlar, kurutulduklarında, çok uzun süre dayanabilir. Ama besleyicilikleri önemli oranda düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir