Hayata ve Mutfağa Dair Herşey

MANTAR BUZDOLABINDA NASIL SAKLANIR?(Videolu Tarif)

mantar nasıl saklanır (videolu tarif)

Kahvaltı sofralarımızda, yemeklerimizde, yemeklerimizin yanında salata veya meze olarak kullanılan mantarı, kendim için söylüyorum ki, hemen hemen her pazar alırdım ve buzdolabında birkaç gün sonra kararmaya başlardı.  Mantarı muhafaza etmek konusunda hep sıkıntı yaşardım. Taki bu yöntemle tanışana kadar.

Resmi tıklayarak videolu tarife ulaşabilirsiniz.

Eminim sizler içinde mantar saklama, muhafaza etme  çok önemlidir. Bu mantar saklama konusunda sıkıntılar yaşamış, pazardan veya marketten aldığınız mantarın poşet içinde 1 gün sonra bozulmaya başladığına şahit olmuşsunuzdur.

İşte bugün sizlere mantar nasıl alınmalı, nasıl muhafaza  edilip, saklanmalı paylaşmak istedim. Umarım sizlerinde bu metot çok hoşunuza gidecektir.

** Öncelikle mantar alırken videoda gösterdiğim gibi alt kısımlarının açılmamış olmasına dikkat edin. Açılmayan mantarı daha uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz.

** Mantarların topraklı olması sizi korkutmasın. Aksine topraklı olmasını tercih edin. En azından işlem görmemiş daha doğal diye düşünebilirsiniz.

** Mantarları aldıktan sonra kesinlikle naylon poşette saklamayın. Poşette saklanan mantarlarınız en yakın zamanda bozulacaktır.

** Mantarları muhafaza etmek için özellikle sepet görünümlü kaplar tercih edin. Yani mantarların hava alabileceği kaplar olması önemlidir.

** Kağıt mutfak havlusunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

• Mantarlarınızı mutfak havlusu serdiğiniz kabın içine yerleştirin.

• Üzerini tekrar mutfak havlusu ile kapatıp buzdolabınıza koyun.

• Aldığınız çiğ kültür mantarını en az 4-5 gün bozulmadan buzdolabında muhafaza etmiş olacaksınız.

Bu saklama süresi, mantarın cinsine ve tazeliğine göre 1 hafta veya  10 günü bulabilir.

İstiridye mantarı ise buzdolabında daha kısa süreli saklanabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir